KATALOG

 

Katalog Nedir?

 

 Katalog; endüstriyel, ticari ve hizmet kataloğu olmak üzere üç ana türe ayrılan görsel tasarım çalışmalarıdır. Katalog bastırmak, firmanıza gerçek bir prestij ve kurumsal bir kimlik kazandırmaya yardımcı olur. Gözü yormayan, okunabilirliği yüksek ve ilk bakışta çok dolu görünmeyen kataloglar müşterilerinizin dikkatini çekmeye yönelik en güzel tasarımlardır. Bir katalogda yer alması gereken temel bilgiler ise firma isminiz, logonuz, katalog tipinize bağlı olarak ürün yelpazenizdeki en dikkat çekici ürünler veya firmanızın en etkileyici tanıtımıdır.

 

Kataloğun Amacı

 

Bir firmaya ait olan en özel ürünlerin sergilenme aracı olarak karşımıza çıkan kataloglar; o firmaya özgü tasarımları ve potansiyel müşteriyi cezbetmek adına önemli bir etken unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bir çeşit reklam yöntemi olan katalogların temel amacı firmanın ürün yelpazesini alıcısına sunması ve kendini akılda kalıcı bir şekilde tanıtmasıdır. Kurumsal bir yapıya sahip veya sahip olmayı planlayan her özel firmanın pazarlama sektöründeki saygınlık elde etmesi için belirli bir kurumsal kimliği ve bu kimliğe uygun olarak dizayn edilmiş bir katalog yapısı bulunması gerekir.

Kataloğun Faydaları Nelerdir?

 

Katalog sizi temsil etmesi adına tasarlanmış ve özel baskı yöntemleriyle basılmış tanıtıcı kağıt ürünüdür. Sizin olmadığınız yerlerde sizi temsil etme görevini taşıyan kataloglar, yazılı bir belge niteliğindedir. Kataloglar bir tanıtım malzemesi olması sayesinde firmanızın bilinirliğini arttırır. Kataloglar sayesinde kurumunuzun iletişim bilgileri uzun yıllarca müşterilerin ulaşımına açık kalır. Ayrıca kataloglar firmanızın unutulmasını engeller. Bunun yanında ürün bazlı kataloglar, insanların ürün çeşitleriniz hakkında bilgi sahibi olmasını, dolayısıyla da alakalı bir ürün satın alacaklar ise firmanızı göz önünde bulundurmalarını sağlar. Ayrıca hizmet odaklı bir firma iseniz de insanların sunduğunuz hizmete ihtiyaç duyması halinde ilk tercihi olmanız çok karşılaşılan bir durumdur.

 

Katalog Bastırırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Bir katalog örneğinin sizi zirveye taşıyacak kapasitesi olduğunu anlamanın bazı püf noktaları mevcut. Bunlardan en dikkat çekeni, katalog sayfa yapınızın düzenli bir yapıya sahip olmasıdır. Gözü yormayan renkler ve kolay algılanabilir, ince düşünülmüş görseller bu noktada önem arz etmektedir. Bununla birlikte katalog bastırırken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise katalog tasarımınızda kullandığınız mürekkebin kaliteli olması ve piksellere ayrılmış bir görüntü elde etmekten kaçınmanızdır. Katalogların içerdiği bilgiler kısa ve net olmalıdır. Ayrıca göze hitap eden unsurlar olması sebebiyle, kataloglarda ilk bakışta nereye dikkat çekileceğini özenle seçmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda, bütün bu aşamalarda zorluk yaşamamak adına güvenilir ve işinde profesyonel bir tasarım ekibi ile çalışmanız sizin için işleri yüksek düzeyde kolaylaştıracaktır.

İyi bir katalog Firmanıza Başarı Getirir

 

İyi bir katalog olarak tanımlayabileceğimiz göze hitap eden, açık ve akıcı bir dil ile anlatıma sahip, okuyucunun zihninde yer eden ve aynı zamanda görsel okunabilirliğe sahip kataloglar firmanızın işini ne kadar ciddiye alan bir yapıya sahip olduğunu müşterilerinize gösterir. Ayrıca iyi bir katalog tasarımına sahip olmak firmanızın profesyonelliğini de gözler önüne serer. Böylelikle müşterilerinizin bir numaralı tercihi siz olursunuz.

 

 

Mostar Form Matbaacılık

 

Mostar Form Matbaacılık olarak Kayseri başta olmak üzere, Türkiye’nin bütün illerinde ve internet üzerinde aktif olarak hizmet vermekteyiz. Ayrıca Fransa, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Nijerya, Çad, Fas, Tunus, Cezayir, Mısır gibi çeşitli ülkelere de hizmetimizi ulaştırarak global bir şirket olma yolunda hızla aşama kat etmekteyiz. Bizimle çalışmaya karar verdiğiniz andan itibaren sizinle devamlı iletişim halinde kalarak, isteğinize uygun olarak hazırladığımız tasarımlarımızı size ulaştırıyor ve alternatif seçenekler de sunmayı önemsiyoruz. Onayınızı aldıktan sonra baskı sürecine başlıyoruz. Kontrolün tamamen sizde olması sayesinde bilginiz haricinde herhangi bir işlem gerçekleştirmiyoruz. Sizin ihtiyaçlarınızın, beklentilerinizin ve önceliklerinizin farkındayız. Biz, bu sektördeki başarımızın kaynağını mutlu müşteri kitlemizin yüzündeki gülümsemeler olarak görüyoruz. Herhangi bir iletişim sorunu yaşamadan sıkıntısız bir şekilde baskı ve matbaa işlerinizi halletmek için doğru adrestesiniz. İstediğiniz tasarım, istediğiniz baskı buradan çıkar, başka yolu yok…

 

 

Katalog Tasarım Sürecimizi Nasıl Gerçekleştiriyoruz?

 

Alanında uzman grafik tasarımcı ekibimiz ve tecrübelerimize dayanan bilgi haznemiz işbirliğinde, sizlerden aldığımız firma bilgilerini bilgisayar destekli bir biçimde hazırlıyoruz. En kısa süre içinde sizleri hayalinizdeki o tasarımla buluşturmayı kendimize görev edinerek gece gündüz süren bir çalışma sürdürüyoruz. Katalog tasarım süreciniz esnasında kataloğunuzla ilgili attığımız her adımdan haberdar olmanızı sağlayarak kontrolün sizde kalmasına önem veriyoruz. Bu zorlu tasarım sürecinde gerekli olan enerjimizi ise müşteri memnuniyetimiz sayesinde kazandığımız motivasyondan alıyoruz.

 

Fuara Katılmak mı İstiyorsunuz?

 

Fuara katılmak istiyorsanız, firmanızı yüzlerce stant arasında ön plana çıkaracak ve ziyaretçilerin en çok aklında kalmayı başarmanızı sağlayacak etkili bir katalog tasarımına sahip olmanız bir şart durumunda. Eğer firmanıza ait etkileyici bir kataloğa sahip değilseniz fuara gitmenizin de bir anlamı yok. Unutmayın ki standınıza gelmese bile kataloğunuzu gören insanlar ve ziyaretçileriniz sizin potansiyel müşterileriniz.

 

Katalog Neyi Temsil Eder?

 

Firmanıza ait özel tasarım bir katalog, sizin olmadığınız yerlerde sizi ve firmanızı temsil eder. Sizi en iyi şekilde temsil etmesi adına katalog tasarımınızın, firmanızın sahip olduğu değerleri ve ideallerinizi yansıtması büyük önem arz etmektedir. Bu özelliklerinizi de kağıt üzerine veya dijital ortama bir tasarım olarak aktaracak baskı matbaa firmasını doğru seçmeniz gerekmektedir. Hayal kırıklıklarıyla karşılaşmamak için alanında tecrübeli bir baskı matbaa firması ile çalışmalısınız.

 

Herkes Katalog Yaptırabilir mi?

 

Herkes kendine ait bir kuruluş adına katalog yaptırabilir. Ancak bir kataloğa ihtiyacınız olduğunu anlamanız için firmanızın ismi, tanıtımı, varsa ürün seçenekleri, sunduğunuz hizmet ve logonuz gibi bazı unsurlara sahip olmanız gerekir. Eğer bir kataloğa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ve sunduğunuz hizmetlerin daha çok insana ulaşmasını önemsiyorsanız bizimle iletişime geçerek sizin için en uygun katalog üzerine çalışmaya başlamamızı isteyebilirsiniz.

 

Kimler Katalog Tasarımı Yapabilir?

 

Katalog yapımı kolay gibi görünse de aslında pek çok teknik inceliklere sahip bir tasarım türüdür. Katalog tasarımında, tasarımcı şirketin kullandığı bilgisayar programları ve görsel kaliteleri büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda, tasarımda acemi ve bir kuruma bağlı olmayan insanlarla çalışmanız sizin için muhtemelen hayal kırıklığıyla sonuçlanacaktır. Hem zamanınızı hem paranızı çöp ettiğiniz gibi, çeşitli problemlerle de karşılaşmanız ve sinirsel olarak yıpranmanız da öngörülen sonuçlar arasında mevcut. Bu nedenle bir katalog tasarımı yaptırmak istiyorsanız alanında deneyimli ve uzman bir firmayla çalışmanız sizin için en doğru tercih olacaktır. Mostar Matbaa olarak halihazırla 1000’den fazla mutlu müşterimiz bulunmakla birlikte işimizi, kendimizi müşterimizin yerine koyarak titizlikle yürütüyoruz. Güven ve karşılıklı memnuniyet içerisinde gerçekleştireceğimiz bir katalog tasarım süreci için bizimle iletişime geçin.

 

Dijital Katalog ve PDF Katalog

 

Mostar Matbaacılık olarak tercihinize bağlı olmak üzere iki çeşit kataloğu da üretiyoruz. Katalog tasarımınızı size iletiyoruz ve size yalnızca dijital ortamlara etkileyici kataloğunuzu yükleyerek reklamınızı yapmak kalıyor. Dijital Katalog hizmetimiz sayesinde kargo, baskı ve taşıma zahmetleri ile uğraşarak zaman kaybetmiyor ve bütçenizi daha sağlıklı kullanabiliyorsunuz. Dijital kataloglar bir kere paylaşmanız durumunda bile kişiden kişiye ulaşarak binlerce insan ile etkileşim içine girebilme avantajına sahip.

QR Kodlu Katalog Basımı

 

Mostar Matbaa olarak kataloglarınızın kişiselleştirilmiş ve firmanıza özgün tasarımlara sahip olmasını önemsiyoruz. Bununlar birlikte ürünlerinizin benzerleri ve taklitleri olması durumunda müşteri kaybetmemeniz açısından sizlere QR kodlu katalog basımı hizmeti veriyoruz. Herhangi bir ek ücret ödemeden, dünya üzerinde sadece size ve firmanıza özel olacak şekilde bir QR kod üretiyor ve tasarımlarımıza bu QR kodu ücretsiz bir biçimde ekliyoruz.

Katalogda QR Kodu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 

QR kod Türkçe dilindeki karşılığı ile “hızlı yanıt” anlamına gelen ve evrende sadece bir adet örneği bulunan bir kod türüdür. QR kodun kolayca okutulması sayesinde, kodda gizlenmiş olan bilgiye, yani ürününüze hızlı bir şekilde erişim sağlanır. Kataloğunuzda bir QR kodu kullanmayı tercih ederek kataloğunuza sığması mümkün olmayan URL, VCARD, Sosyal Medya Hesapları, MPF, Video, Uygulama Mağazaları, Resimler, PDF Katalogları gibi pek çok medya dosyasını müşterilerinizin erişimine açabilirsiniz. Ayrıca firmanıza ait promosyon amaçlı kuponlar ve etkinlikler planlayabilir ve bir QR kodun içerisine tüm detayları işlememizi isteyebilirsiniz. Hızla gelişen teknolojiye bağlı olarak günümüzde pek çok kurumsal firma bu imkanı üst derecelerde değerlendirmekte. Siz de firmanızın yenilikçi ve gelişime uyum sağlayabilen yapısını bu şekilde müşterilerinize gösterebilirsiniz.