Katalog Tasarım Örneği

Katalog

Bir firmanın, şirketin iş yerinin ürünlerini veya verdiği hizmeti müşteri ile buluşturan, görsel destekli bilgi broşürlerine katalog diyoruz. Katalog baskısı ne kadar kaliteli, kataloğun içeriği ne kadar özenli hazırlanırsa müşterinin dikkatini de o kadar çok çekecektir. Kataloglar, bir işletme, ürün veya hizmetle ilgili önemli ve özel bilgiler sunar. Sen kimsin; ne teklif ediyorsun; vurguladığınız şeyler neler. Tıpkı iyi görünmesi gereken bir dergi gibi, bir katalog da göz alıcı olmalıdır.

Aslında katalog, alıcıların bir ürünü veya hizmeti satın almaya karara vermesine yardımcı olan temel ayrıntıları listeleyen bir pazarlama teminatı türüdür. Katalog; ürün özelliklerini, açıklamaları, boyutları, fiyatı, ağırlığı, kullanılabilirliği, rengi, müşteri incelemelerini ve daha fazlasını içerir.

Kaliteli Katalog Baskısı ve İşletmeniz İçin Önemi

 • Hedeflenen kitleyi çekmenize yardımcı olur.
 • Büyük malzeme ve detay bilgileri referansı sağlar.
 • Marka kimliğinizi geliştirir.
 • Hedef müşterilerinize hitap edecek özel içerikler oluşturmanızı sağlar.
 • Şirketinizi çevrimdışı olarak tanıtır ve güvenilirlik sağlar.
 • Marka özelliklerine ve ürün avantajlarına odaklanır.
 • Müşterilerin fikirlerini iyi yönde geliştirir.

Kaliteli katalog tasarımları, planlı düzenler, göz alıcı görüntüler ve özellikli içeriklerle etkili olan katalog baskısı oluşturmak, girdileri paylaşmak ve çözümle ortaya çıkmak için eksiksiz bir ekip gerektirir. Kataloglar, birçok işletmenin pazarlama girişimlerine dahil etmesi için trend olan bir araçtır. Katalog, markanızın ürün ve hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi vermek için çekici çevrimdışı araçlar açısından önemli bir rol oynar. Kaliteli katalog basımı, tanıtımınızı popüler hale getirmek ve pazardaki kurumsal imajınızı düzeltmek için hayati bir rol oynar.

Kaliteli Katalog Basımı Nasıl Olmalıdır?

Genel olarak kaliteli katalog basımı işlerinde kuşe kâğıt tercih edilmektedir. Kâğıt kalitesi, katalog kalitesini belirleyen etkenlerdendir. Kuşe kâğıtlar içerisinde 90 – 200 gr arasında gramaj ölçüsü bulunmaktadır. Katalogların kapakları ise daha yüksek gramajlı kâğıtlar ile basılmaktadır. Kalın kapaklı katalog her zaman daha yüksek bir kalite ve görsel fark demektir.

Katalog Tasarımları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Katalog tasarımları içerisinde mutlaka profesyonel fotoğraflar kullanılmalıdır. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar katalog baskısı için de önemlidir, kaliteli kataloglar için fotoğraflar kaliteli olmalıdır.
 • Katalog içerisinde öne çıkarılmak istenen ürün veya hizmet öne çıkarılmalıdır. Tasarımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de anlatmak istenen fikirlerin öne çıkarılmasıdır.
 • Hizmet ve ürün başlıkları doğru ve anlamlı şekilde seçilmelidir. Müşteriler katalog tasarımları içinde hizmetler ve ürünler hakkında açık ve net bilgiler görmelidir.
 • Sektördeki rakipleriniz ile aranızdaki farkı anlatmalısınız. İnsanlar kataloğa bakınca sizi neden tercih edeceğini net şekilde kavramalı.