Japon kültüründe kartvizit sunumunun önemi.

Japon kültüründe kartvizit sunumunun önemi?

Japonlar iş dünyasında kendilerine özgü kuralları ile dikkat çekmektedir. Japon asıllı bir firma ile iş yapanlar, görgü kuralları konusunda hassas olduklarını çok geçmeden anlayacaklardır. Japonlar ilk görüşmede, toplantının başında kartvizit takdimi yapmaktadırlar.  Bu sebeple, toplantı için firmanız ile ilgili bilgileri içeren kartvizitleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Japonlar için, kartvizitinizi takdim ederken ya da alırken, hafif bir şekilde öne eğilmek ve iki el ile kartviziti tutmak önemlidir. Toplantıda bulunan herkes ile kartvizit değiş tokuşu yapılmalıdır. Ciddi bir protokol izlenmektedir.

 

Japon İşadamı ve iş kadını ofis binalarının giriş holünde isim kartlarını değiş tokuş ediyor

Japonya’da Kartvizit Görgü Kuralları – Kartvizitler Nasıl Değiştirilir?

 

Japonca’da ‘kartvizit’ anlamına gelen meishi alışverişi ritüeli, Japonya’da Batı’dan çok daha değerli bir uygulamadır. Bu kılavuz, Japonya’da iş yapmaya yeni başlayan yabancıların maliyetli hatalardan kaçınmasına yardımcı olacaktır. Kartvizit görgü kuralları, Japon iş kültürünün en önemli alanlarından biridir.

Japonya’da kartvizit görgü kuralları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin, çünkü bu, uygun protokolü bilmemenin veya bunlara uymamanın potansiyel olarak tehlikeli sonuçlarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Japonya’da Kartvizit Değiştirirken Davranışlarınıza Dikkat Edin

Japonya’daki her tören gibi, kartvizit alışverişi ritüeli, düzen ve rütbeye saygıya dayanır; bu, kartvizit alışverişini yöneten hiyerarşik bir düzen olduğu anlamına gelir. Bu düzeni bilmek, kendinizi utanç verici bir durumda bulmamanızı ve önemli bir iş anlaşmasının kötüye gitmesini önleyebilir.

Bir kişi bir toplantının ana şefi olsa da, bu mutlaka odadaki en üst düzey yetkili olduğu anlamına gelmez. Bir grup ortamında buluşurken, yüksek rütbeli pozisyonlarda olanlar, kartvizitlerini ilk değiştirenler olmalı ve sıralamada en alt pozisyona inmelidirler.

 

Japonya Kartvizit Değişim Süreci

Yeni meslektaşlarınızın kesinlikle saygısını kazanacak başarılı bir kartvizit değişimi için, kesinlikle sapmadan takip edilmesi gereken bir süreç vardır. Bu süreci takip etmek, şüphesiz çağdaşlarınız üzerinde olumlu bir izlenim bırakacak ve gelecekte verimli uluslararası ticari girişimlere yol açacaktır.

1. Hazırlıklı Olun

Bir toplantıya kaç kişinin katılacağını bilin ve toplantıdan önce her zaman yeterli sayıda kartvizitinizin olduğundan emin olun. Yeterince sahip olmadığınızı veya toplantı sırasında tükendiğini fark ederseniz, dürüst olun ve hatanız için özür dileyin.

2. Kartlarınızı Hazırlayın

Kartlarınızı, cüzdanınızdan ayrı olarak, hemen çıkarılıp sunulabilecekleri kolay erişilebilir bir yerde saklayın. Çantanızda veya çantanızda özel bir yeri olan bir kartvizit kutusuna yatırım yapmak uzun bir yol kat edecektir.

3. Kartınızı Uzatın ile Tanıtın ve Kendinizi Tanıtın

Kartvizitinizi sağ elinizle sunun ve herhangi bir isim veya logoyu kapatmayacak şekilde üst köşesinden tutun. Kart sahibiniz sol elinizde tutulmalıdır. Kendinizi tanıtırken selam vermeyi ve geleneksel Japonca ifadeleri kullanmayı unutmayın.

(Tanıştığımıza memnun oldum.)
はじめまして veya ‘Hajime-mashite’
(Benim adım Toyota Corporation’dan Yamamoto)
[トヨタ]の[山本]と申します veya “[Toyota] moshimasu’ya [Yamamoto] yok”
(Yine, tanıştığımıza memnun oldum.)
宜しくお願いします veya “Yoroshiku-Onegaishimasu”

4. Diğer Kişinin Kartını Kabul Edin

Diğer kişinin kartını aldığınızda, iki elinizle kabul edin ve göğsünüzden daha yüksek olmayacak şekilde alçak bir konumda tutun. Kart için onlara teşekkür ettiğinizden emin olun.

5. Kartı İnceleyin

Kartı okuyun ve size sunulan her şeyi anladığınızdan emin olun, en önemlisi sunucunun adı. Adını söyleme alıştırması yapın ve kişinin adını nasıl telaffuz edeceğinizi bilmiyorsanız, sormak kabalık sayılmaz.

6. İşlemi Bitirin

Herkesin kartlarına sahip olana ve sizinkilere sahip olana kadar bu uygulamaya devam edin. Kartvizit değişim sırasına dikkat edin ve aldığınız kartları buna göre düzenleyin, çünkü bu kime hitap edeceğinizi ve sıralamalarına göre nasıl hitap edeceğinizi takip etmenize yardımcı olacaktır.

Masada kartları koymak için yeterli alan yoksa, sunum yapanların önünde hızla eğilin ve size verdikleri kartları özenle kart çantanıza yerleştirin.

Japonya’da Kartvizit Değiştirirken ASLA Yapmamanız Gerekenler

Bir kişinin uyması gereken tüm inceliklerle birlikte, Japonya’da kartvizit alışverişinde hataya çok az yer vardır. Bir iş görüşmesi için zararlı olabileceğinden, değişim sürecinde bu yaygın hatalardan kaçının.

Yeni aldığınız bir kartvizit üzerine yazmayın. Sunucunun sahip olmanızı istediği herhangi bir bilgi zaten kartta yazdırılmış olmalıdır. Kartvizitin arkasına not eklemek veya karalamak son derece kaba olarak kabul edilir.

Ayrıca yeni aldığınız kartvizitleri cüzdanınıza veya cebinize koymayın. Daha önce de belirtildiği gibi, kart kılıfı kullanmak görgü kurallarındandır, kartları cüzdanınıza veya cebinize koyarken saygısızlık veya diğer kişinin kartının sizin için hiçbir önemi olmadığı izlenimi verir.

 

Japonya’da Üretilen Kartvizitler Nereden Alınır?

Kartvizitleriniz azalıyorsa veya sadece yanınızda getirmeyi unuttuysanız, Japonya’da büyük toplantınıza hazırlanmanıza yardımcı olacak İngilizce konuşan kartvizit basım hizmetleri mevcuttur.

Mostar Basım Matbaacılık

Türkiye’den giderken Kartvizit Yaptırma ihtiyacı hissederseniz
Müşterilerinizi ve iş arkadaşlarınızı etkilemek istediğiniz seviyeye uygun farklı tasarımlara ve yüzeylere sahip kartvizitler sunar.

Leave a Reply